A seattle-i Washington Egyetem és a szintén seattle-i, Bill Gates egykori Microsoft-társalapító társáról elnevezett Allen Mesterséges Intelligencia Intézet nemrég tartott egy MI-versenyt. Az esemény házigazdája az egyetem és egyben az intézet ismert kutatója és neves szakember, Oren Etzioni volt.
Mintegy 800 kutatócsoport rendszerei vettek részt rajta, és azt tesztelték, hogy átmennének-e a nyolcadikos tudomány-vizsgán. Lehangoló eredmény született: a legjobbak is csak a kérdések 60 százalékát válaszolták meg.
A szervezők arra is törekedtek, hogy felmérjék az MI-k természetesnyelv-feldolgozását. Ez a terület a mély ideghálók és a mélytanulás (deep learning) elterjedésével vált különösen fontossá.
Bebizonyosodott: képtelenek emberi módon gondolkodni. Hiába használták a legmodernebb módszereket, nem sikerült abszolválniuk a feleletválasztós formájú kérdéssorokat.
„A természetesnyelv-feldolgozás, következtetés, érvelés, tudományos szövegkönyvek megértése egy sereg nehezebb kihívást jelent. A korrekt válaszokhoz rengeteg érvelés kell” – magyarázza Etzioni.
Szerinte bizonytalan, hogy a csúcskutatókkal dolgozó Google MI-jei a többieknél jobban teljesítenének, vagy sem. A cég legújabb fejlesztéseinek egyike az élet értelméről vitázó csevegőbot (chatbot).
„A legtöbb versenyben a győztes modellek nagyon speciálisan kapcsolódnak a teszt adatsorához, és így az sem biztos, hogy az ugyanazon a területen dolgozó cégeknek jelentős előnye lenne” – jelentette ki Chaim Linhart izraeli kutató.
Sosem volt még ilyen egyszerű kijátszani rendszereket, mint az MI megjelenése óta – és ez alapjaiban rengetheti meg többek között a globális pénzügyi biztonságot. A bűnözők már most is hatékonyan alkalmazzák a mesterségesintelligencia-eszközöket, miközben a pénzügyi ellenőrző rendszerek többsége még mindig a jelenlegi – nem pedig a közelgő – fenyegetésekre van felkészítve.
A Google energiaigénye olyannyira elszállt, hogy az internetes óriás most már fúziós energiát is hajlandó vásárolni jövőbeli adatközpontjaihoz. A techvállalat ugyanis elismerte, hogy a kibocsátásai 50 százalékkal nőttek 2019 óta, miközben az adatközpontok energiafogyasztása 2020 óta megduplázódott.